niedziela, 25 sierpnia 2013

Cukrzyca: nie przegap jej pierwszych objawów!

14 listopada jest obchodzony Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Według danych statystycznych w Polsce żyje ok. 2 milionów cukrzyków, a niestety większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy iż choruje na cukrzycę. Warto więc dowiedzieć się jakie są objawy cukrzycy, by uniknąć jej negatywnych następstw.
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia w cukrzycy powoduje uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Dlatego ważne jest, by okresowo kontrolować swój poziom glukozy we krwi i dbać o zdrowy styl życia.

Początkowe objawy cukrzycy są mało charakterystyczne i często lekceważone przez chorego, bowiem mało kto z powodu zmęczenia zaczyna myśleć, że być może jest chory na poważniejszą chorobę.
Często taki objaw zwalamy na problemy w pracy, złą pogodę, chwilowe osłabienie. Gdy zmęczenie trwa już od dłuższego czasu, warto się zastanowić, czy jego przyczyna nie jest czymś poważniejszym. Poza osłabieniem, przemęczeniem, w cukrzycy występują takie objawy jak wielomocz, nykturia (wstawanie w nocy w celu oddania moczu), wzmożone pragnienie, suchość błon śluzowych, zaburzenia widzenia, brak apetytu, utrata masy ciała, nawracające infekcje grzybicze i bakteryjne, bóle kończyn dolnych (fibromialgia); zaś z poważniejszych objawów można wymienić: zapach acetonu z ust (zielonych, zgniłych jabłek), nudności, wymioty, bóle brzucha, utratę przytomności, czy nawet śpiączkę.
U kobiet, w związku z nawracającymi infekcje grzybiczymi i bakteryjnymi dochodzi do ciągłego uczucia świądu, zwłaszcza w okolicach intymnych. Czasami warto zbadań poziom glukozy, gdy infekcje często powracają.
Zbadanie poziomu cukru we krwi (bądź w moczu) nie jest drogim badaniem. Wskazana jest więc kontrola raz na jakiś czas. Jeśli poziomy okażą się w porządku - to dobrze; jeśli jednak będą odbiegały od normy należy podjąć odpowiednie działania, by uniknąć powikłań cukrzycy. W zależności od typu cukrzycy, leczenie jest różne. Czasami konieczne są: doustne leki, insulina, a czasami wystarczy odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, a co najważniejsze - odpowiednia edukacja pacjenta przez lekarza i zapoznanie go dokładnie z chorobą.0 komentarze:

Prześlij komentarz